poniedziałek, 9 marca 2015

Marsz dla życia

Dzisiaj w Bogocie i kilku innych miastach odbył się marsz dla życia, organizowany przez Antanasa Mockusa, byłego burmistrza Bogoty, który wsławił się działaniami zmierzającymi do poprawy nastrojów społecznych w Bogocie. Mockus doskonale rozumiał, jak wielkim problemem jest agresja i próbował dawać ludziom narzędzia do jej rozładowywania lub kontrolowania - słynne czerwone i zielone kartki, które mogli sobie pokazywać kierowcy samochodów zamiast wdawać się w uliczne awantury.

Innym jego pomysłem było wprowadzenie tzw. godziny marchewki (marchewka jest dla Kolumbijczyków symbolem zdrowia). Przebrany za pomarańczowe warzywo, promował zakaz sprzedaży alkoholu po 1 nad ranem. Już pierwszy rok obowiązywania tego zakazu przyniósł spadek liczby zabójstw w Bogocie o połowę.

Godzina marchewki dawno odeszła już do przeszłości, zapewne pod naciskiem lobby posiadaczy barów i klubów. O zielonych i czerwonych kartkach nikt już nie pamięta.

Nie wiem, jakie było centrum Bogoty za czasów Mockusa, teraz wieczorem nie polecam samotnego spaceru po kolonialnej starówce.

Na marszu nie byłam, przedzierałam się przez paramo, ale sercem jestem po stronie Mockusa.

Bo trzeba mówić głośno o tym, że nie jest normalne, że w niektórych miejscach lepiej nie rozmawiać przez telefon albo nie nosić biżuterii (i może nawet chodzić o mały złoty pierścionek lub kolczyki), że lepiej nie zwracać na siebie uwagi strojem. Że po zapadnięciu zmroku lepiej nie chodzić na spacery. Że tak mało dzieci bawi się na placach zabaw. Że matce, która pozwala dziecku biegać po parku, co chwila ktoś zwraca uwagę, żeby pilnowała dziecka.

Wczoraj rozmawiałyśmy o tym sporo z H., nową koordynatorką fundacji, pół-Angielką i pół-Kolumbijką. Ze względu na pochodzenie bardzo ją smuci sytuacja w Kolumbii. I podobnie jak ja, czuje, że nakazy bezpieczeństwa poważnie ograniczają jej wolność.

I to jest chyba coś, o czym nie do końca myślą Kolumbijczycy. Oni po prostu tak żyją od zawsze, dostosowali się.

Mockus przypomina, że ludzie mają prawo do bezpieczeństwa, że prawo do życia jest fundamentalnym prawem człowieka. Oby dało to rezultaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz